Ainon päivän kisa 2019

Lauantaina 11.5. pelattiin perinteikäs kauden avauskisa Ainon päivän kisa. Ainon päivän kisa on vuorovuosina osa PDGA:n Womens Global Eventiä, ja välivuosinakin kisa houkuttelee lukuisia naisia – tänä vuonna kisassa nähtiin 17 naista neljässä eri luokassa. 
Ilahduttavan moni Ofsilainen nainen on hankkinut lisenssin, tänä vuonna Ainon päivän kisaan osallistui 3 PDGA-ensikertalaista. Kaikista kisaan osallistuneista naisista 13 edustavat Oulun frisbeeseura – tämä on ennätys, ikinä ei ole lisenssikisoissa nähty näin monta Ofsilaista naista yhtä aikaa!

Ainon päivän kisa houkuttelee naiset kisailemaan.

Kisassa nähtiin ainakin sään puolesta hyvin vaihtelevia suorituksia: ykkösväylällä oli vastatuulta ja myötätuulta, välissä tihkutti, välissä paistoi aurinko – mutta kaiken kaikkiaan päivä taisi olla varsin mainio. Ainakin seuramme edustajien suoritukset oli mainioita! Kisassa nähtiin nimittäin monia Ofsilaisia palkintokorokkeella, ja roppakaupalla muita hienoja suorituksia.
Täydelliset tulokset löytyvät sekä Metrixistä että PDGA:n sivuilta.

Mervi Syväluoma oli omassa luokassaan FPO:ssa.

 
FPO-luokassa voiton vei OFS:n Mervi Syväluoma, toiseksi sijoittu sudareiden jälkeen Emelie Åström ennen Paula Määttää, niin ikään OFS. Mervi pelasi hienon, tasaisen kisan ja molemmat kierrokset tuloksella +4. Paulan ja Emelien yhteistulokset olivat +14. 

FPO 1. Mervi Syväluoma, 2. Emelie Åström (SD), 3. (Paula Määttä).

 
FA3-luokassa voitto karkasi kokkolalaiselle Heidi Kuikalle (+14), ennen Ofsilaisia Tuija Jaakoa (+16) ja Jaana Kylmäluomaa (+22). Tuija heitti muuten holarin ensimmäisellä kierroksella – onnittelut siiitä!

FA3 1. Heidi Kuikka, 2. Tuija Jaako, 3. Jaana Kylmäluoma.

 
FA4-luokassa Ofsilaiset naiset ottivat kolmoisvoiton, kärkikolmikon väliset erot olivat aika selvät. Voitto meni Saara Männikölle (+25) ennen Maija-Liisa Parviaista (+28). Kolmannesta sijasta nähtiin kahden naisen sudari Ofsilaisten Päivi Riekin ja Julia Haaraniemen välillä (+39). Tällä kertaa sudarit ratkesi PDGA-ensikertalaisen Julian eduksi.

FA4 1. Saara Männikkö, 2. Maija-Liisa Parviainen, 3. Julia Haaraniemi (SD)

 
FJ12-luokassa OFS:n tulevaisuudenlupaus Jemina Koskela otti voiton. Vaikka Jeminan tulossarake näyttää +60, kisat menivät silti peräti 128 pistettä yli hänen oman ratinginsa, huikea suoritus! Teeppä ite perässä. 

FJ12 1. Jemina Koskela.

 
MPO:n voitti BSC:n Hannu Ansala (-15), joka pelasi ensimmäisen kierroksen -10, ja sai siitä alustavaksi ratingiksi 1002. Toiseksi sijoittui huikean toisen kierroksen nousun jälkeen OFS:n Jan-Eerik Luukkonen (-13) ennen tasaisen kisan pelannutta seurakaveriaan Juha Kehusmaata (-9).

MPO 1. Hannu Ansala, 2. Jan-Eerik Luukkonen, 3. Juha Kehusmaa.

 
MP40-luokassa parhaiten pelasi tänään BSC:n Jori Löytynoja (-15). Toiseksi sijoittui OFS:n Ilkka Silkamo (-13, jolle tämä kilpailu oli lämmittelyä ennen ensi viikon Parifrisbeegolfin SM-kisoja. Kolmanneksi sijoittui OBT:n Teemu Holappa (-11).

MP40 1. Jori Löytynoja, 2. Ilkka Silkamo, 3. Teemu Holappa.

 
MP50-luokassa voitto matkusti Vuorelan Veikkojen edustajan Ilkka Moilasen mukana Siilinjärvelle. Ilkan voitto oli aika ylivoimainen, hänen yhteistuloksensa oli -10 ja toiseksi sijoittunut BSC:n Risto Moisanen pelasi -6. Sudareiden jälkeen pronssin otti niin ikään VV:tä edustavaa Antero Saarelainen yhteistuloksella +1. Mukana sudareissa olivat myös OFS:n Heikki Riekki sekä ”Mr. Powergrip” Pasi Laukkanen.

MP50 1. Ilkka Moilanen, 2. Risto Moisanen, 3. Antero Saarelainen.

 
MJ18-luokassa nähtiin kaksi osallistujaa. Hienon finaalikierroksen tuloksella -4 pelannut OFS:n Eetu Vähäkuopus vei lopulta kirkkaimman muistopalkinnon ennen Jätkän Kiekon Elias Lanttoa. Eetun kokonaistulos -6 ja Eliaksen -3.

Mj18 1. Eetu Vähäkuopus, 2. Elias Lantto.

MA2-luokka on usein ollut tiukka luokka, ja sitä se oli tänäkin vuonna. Voiton vei tällä kertaa Teppo Nieppola yhteistuloksella -11. Toiseksi sijoittui BSC:n Jaakko Schroderus (-10) ennen OFS:n Kimmo Mäenpäätä (-9). Eikä seuraavatkaan pelaajat olleet kuin heiton päästä Kimmosta.

MA2 1. Teppo Nieppola, 2. Jaakko Schroderus, 3. Kimmo Mäenpää.

MA2-luokassa nähtiin myös ainoat eaglet väylälle 1. Niistä vastasivat Ofsilaiset Teppo Nieppola sekä Arttu Engström. Artun putti tarttui muuten nauhalle! Se näyttää tältä:
MA3-luokan voitti tällä kertaa Aleksi Ahlqvist (-8). Hopeisen palkinnon koti ratkaistiin sudareilla, jossa mukana olivat OFS:n Jori Ervasti ja PFS:n Timo Pirkola, herrojen yhteistulos -7. Sudarin jälkeen hopeinen palkinto matkusti Jorin mukana, ja Timo sai pronssia.

MA3 1. Aleksi Ahlqvist, 2. Jori Ervasti, 3. Timo Pirkola.

MA4-luokan voittajaksi ylsi OBT:n Teppo Manninen (+5). Toisesta sijasta nähtiin tässäkin luokassa sudarit, jossa mukana oli OFS:n Jari-Pekka Teurajärvi ja ACDG:n Niko Kähkönen. Tällä kertaa JP:n oli taivuttava, ja hopea matkusti Rovaniemelle.

MA4 1. Teppo Manninen, 2. Niko Kähkönen, 3. Jari-Pekka Teurajärvi.

Kiitoksia järjestävän seuran puolesta kaikille kisoihin osallistuneille, sekä sponsoreille Latitude 64, Powergrip, Team Westside Discs, Pikkarala Frisbeegolf, R-Kioski Ratakatu sekä Teppo Manninen!
Ainon päivän kisa palaa ensi vuonna!

Kilpailevat naiset sekä kisan mahdollistaneet tukijoukot yhteiskuvassa.